Името на проекта е:„ Мрежа за съвместна работа срещу кибертормоза“с ръководител г-жа Десислава Данова.
Кординатор на проекта е училище от Испания.
Партньори са училища от Турция, Полша и Румъния .
Контекст на проекта:
С увеличаването на използването на децата на технологии и социални медии тормозът става все по-широко разпространен в интернет. Той е получил нова форма, по-сложна и по-трудна за идентифициране, защото понякога е скрита от хулиганите/престъпниците под фалшиви предложения и представяне. Едно от основните притеснения при изследванията на това явление е, че последствията от тормоза стават все по-тежки.
Проектът е насочен както към учениците, така и към техните родители - от една страна искаме да превърнем учениците в отговорни потребители в интернет и социалните медии, да намалим честотата на кибертормоза, а от друга - да помогнем на родителите с насоки, за да наблюдават и контролират онлайн активността на децата си и да идентифицират признаци на кибертормоз в поведението на техните деца.
Целта на проекта е:
-Да се намали честотата на кибертормоз .
-Да се повиши осведомеността свързана с всички форми на тормоз в края на двете проектни години.
-Да се подобри способността на родителите да наблюдават онлайн активността на децата си, като създадат едно ръководство за тях и по време на 4-те мобилности/обучения (C2-C4).
-Да се създаде онлайн платформа за докладване на инциденти с кибертормоз, това ще се използва от всички училища, започващи през учебната 2022-2023 г. (C5).
-Повишаване на междукултурната информираност и уменията за комуникация на учениците.
-Развитие на креативността и критичното мислене на учениците чрез международно сътрудничество.
Участници са:
Ученици на възраст от 10-13 години , като 24 ще бъдат определени за участници във четири мобилности и ще посещават занимания, тематични семинари и лекции, културни дейности.
Родители на учениците - ще участват в работилници, адресирани до тях по време на срещите и след тях.
Дейности:
C1 - Кибер тормоз в европейските училища - казуси, статистика и текуща ситуация във всяко училище / държава.
C2 - Как да прекарам времето си онлайн? - Насоки за използване на мобилни устройства и интернет .
C3 - Как да разбера, когато ме тормозят? - Идентифициране на форми и инциденти на кибертормоз.
C4 - Какви са последствията от кибертормоза за побойника и жертвата? - Етични и правни стандарти за онлайн дейности, психологически последици.
C5 - Какво да направя, ако някой ме тормози? - Докладване на инциденти за кибертормоз и омраза .
РЕЗУЛТАТИ
В резултат на нашето сътрудничество ние ще създадем следните резултати, които ще се прилагат в нашите училища и ще се споделят безплатно на платформи за разпространение като eTwinning, EPRP, уебсайта на проекта:
а. Първоначален и окончателен анализ на кибертормоза в училищата (ИСПАНИЯ)
б. Ръководство за онлайн безопасност (адресирано до ученици) (РУМЪНИЯ)
в. Брошура, озаглавена Причини и последствия от кибертормоз (ПОЛША)
г. Ръководство за родителски контрол на детската онлайн активност(БЪЛГАРИЯ)
д. Онлайн платформа за съобщаване на случаи на тормоз (адресирани до ученици и родители) (ТУРЦИЯ)
е. Набор от дейности по темата за кибертормоза за използване от учениците (Всички партньори)
Миналата седмица учениците от 5а и 5б клас под ръководството на г-жа Зорница Балканска учител по Изобразително изкуство участваха в „Работилница за идеи“, където те предложиха два модела на лого за проекта.
Образование за утрешния ден
Информация за проекта: https://mon.bg/bg/100725
Платформа на проекта: https://oud.mon.bg/
Многостранен проект по програма Еразъм + с ръководител г-н Светослав Георгиев, старши учител по информатика и ИТ в СУ "П.Р.Славейков". Участват партньорски училища от Румъния, Словакия, Италия и Гърция. Проектът стартира през месец октомври 2018 година и е с продължителност 24 месеца. Основна цел на проекта е да се запознаят ученици от прогимназиален етап с възможностите за продължаване на обучението си във връзка с усвояването на професия или профилиране на обучението си в гимназиален етап.
Основните дейности по проекта включват работилници, свързани с кариерно ориентиране, усвояване на т.нар. "soft skills" или социални умения, повишаване на мотивацията на участниците за успешно продължаване на обучението в гиманзиален етап, подобряване на езиковите и компютърните им умения, запознаване с различни култури, исторически и географски понятия, разширяване на хоризонтите на участниците, добавяне на стойност в обучението им и не на последно място - множество приятни изживявания и запознанства с връстници от партньорските училища, а за участващите учители - обмяна на опит с колеги от държавите партньори.
СУ „Петко Рачов Славейков“ реализира проект „Качествено образование = Добро бъдеще“, с № 2017-1-BG01-KA101-036036 по програма Еразъм+, Ключова дейност 1, „Образователна мобилност за граждани“, сектор „Училищно образование“. Проектът е създаден от главния учител Надя Костадинова, която е и координатор.
Проектът стартира през 2017г. и завършва през май 2019 г.. В него са реализирани курсове за обучение на училищния персонал.
Цели на проекта:
1. Актуализиране на професионалните знания и умения, личните и професионални компетентности на учителите.
2. Повишаване на качеството на образователния процес чрез използване на интерактивни и иновативни методи на преподаване и интегриране на нови ИКТ в образованието.
По първата цел реализирахме участие на учители в структурирани курсове, а по втората – проведохме семинари, работа по проекти, интерактивно провеждане на часове чрез иновативни методи и интегриране на ИКТ инструменти.
Участниците в курсовете са 13: ИТ учители, преподаватели по чужди езици, учители по математика и история, главни учители и директор, със съответните нива на умения и компетенции за английски език, ИКТ, работа по проекти и деца със СОП, презентиране и провеждане на семинари.
Проектът проведе 6 курса прецизно подбрани от The School Education Gateway в съответствие с идентифицираните нужди на училищната общност и за тях бяха определени учители след регламент:
1.Entrepreneurship education at school: creative and effective methods and tools;
2. Getting ready for the Digital Classroom;
3. Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminar;
4. “Teaching Cinema in the Classroom and Beyond“;
5. All Children are Special;
6. Learn how to create an e-learning platform and a website in one week.
След всеки курс участниците споделиха своите знания и умения в проведени семинари в училище. Проведоха се 6 семинара, 2 обучения на учители и ученици, завършихме един проект и реализираме още 3 по eTwinning. Учителите, които участваха в курсовете подобриха своите умения и способности за:
⦁ прилагане на иновативни методи и успешни практики по предприемачество – показани в Седмицата на предприемачеството;
⦁ използването на съвременни ИКТ инструменти в учебна среда и проекти – провеждане на уроци с използването им по английски език;
⦁ създаване и използване на уеб платформи – в различни часове и реализиране на проекти;
⦁ повишаване на творчеството и креативното мислене в образованието – забелязва се в работата на учениците по различни проекти; ⦁ прилагане на най-ефективните практики на обучение от образователната система на Финландия – ние сме Иновативно училище от 2018 г.;
⦁ ефективни начини и инструменти за справяне с поведението и насърчаване на ученето, при работа с деца със специални нужди – проведоха се уроци и работни ателиета със деца със СОП.
Актуализираните умения и компетенции на учителите направиха динамичен и атрактивен процеса на преподаване и учене, което доведе до постигане на по-висока ефективност в учебната дейност, изразяваща се в овладяване на трайни знания, умения и компетенции от страна на учениците за успешната им социализация и социално-позитивна идентификация.Участието в международни и виртуални проекти, обучението по предприемачество и използването на новите ИКТ инструменти са компоненти, взаимно свързани и обусловени, които моделират обучителния процес по нов иновативен начин. Модерното интерактивно обучение съдейства за формирането на ключови компетенции у учениците, така необходими за съвременния динамично променящ се свят, и ги подготвя за тяхната бъдеща реализация на европейския и международния пазар на труда.
За повече информация може да посетите следния интернет адрес:
ПРОЕКТ ПО ПРОГРАМА КОМЕНСКИ КЪМ ЦЕНТЪРА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ
Партньори по проекта са държавите по поречието на реката – Румъния, Хърватия, Унгария, Словакия, Австрия и Германия.
Проектът има за цел учениците да научат повече за историята и значението на замъците на бреговете на река Дунав в миналото, настоящето и бъдещето. С този проект ще:
През първата година учениците ще събират информация за всички крепости на река Дунав – архитектурен стил, начини за строеж, използвани материали, отбранителни техники и оръжия, ще се научат да правят професионални снимки, ще изработват макети в различни техники и материали.
Резултати ще бъдат фотоизложба посветена на празника на река Дунав, презентации и постери. През втората година учениците ще се запознаят с начина на живот в замъците, традиции, бит и изкуство, игри и др. Ще пишат художествени съчинения за реката и замъците, ще рисуват, ще пресъздават танц и игри от избраната епоха. Резултати ще бъдат – пътеводител за замъците на река Дунав, хепънинг „Един ден в замъка“ – пиеса, танци, игри, изложба на произведения на изкуството и бита, храна и др. Създаване на филм от всички партньори за реката и нейните замъци, от учениците, в който те са екскурзоводи и главни действащи лица. С този проект учениците ще развият своята увереност при използването на чужди езици в практиката.
Първата среща по проекта се проведе в град Осиек, Хърватия от 04.10 до 08.10.2013г.
Втората среща по проекта се проведе в град Будапеща, Унгария от 07.04 до 10.04.2014г.
Учениците от училището, които работят по проекта „Замъците по река Дунав – наследството, което ни свързва”, бяха на четиридневна работна среща в Будапеща – Унгария. Там те се запознаха със свои връстници от страните, които участват в проекта.
Нашите ученици посетиха часовете на приятелите си от Унгария. След това, разпределени в екипи, изработиха от различни материали замъците на страните участнички в проекта.
Впечатляваща за тях беше разходката из града и пътуването с кораб по голямата река, която ни свързва. Участваха и в спортни състезания, както и на практика приложиха знанията си по английски език.
За учениците това е преживяване, което ги учи и обогатява със знания, защото едно е да ти разкажат, а друго сам да се докоснеш до културата и миналото на една държава.
Всеки един от тях запази спомена за преживяното и изгради приятелство, което ще помни дълго.
Финансиращ орган: ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ” 2007 – 2013
„Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”
Бенефициент: Сдружение „Арете – спорт”
Партньори: СОУ „Петко Рачов Славейков”, гр. Видин
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, гр. Враца
Дейности:
1. Клубна фолклорна формация „Етно”.
Цел на дейността: Работата на клуба е насочена към създаване на етно-формация за съхранение и популяризиране на ромската традиционна култура, чрез включване на творчески и музикално надарени деца.
Дейността на клуба включва разучаване и репетиране на традиционни песни и музика на ромската общност, български и ромски народни танци, съвременни модерни танци, което ще спомогне за придобиване на нови умения у децата, както и ще подпомогне образователната интеграция на децата от етническите малцинства.
Участието на учениците в клуба ще даде възможност за опознаване и популяризиране на богатия фолклорен свят на ромите, както и ще формира у участниците умения за работа с различни културни модели. Очаква се в процеса на съвместна работа, децата да изградят толерантност към една непозната и доста често отричана етническа група, което от своя страна ще рефлектира и върху тяхното личностното израстване.
1.1. Секция „Вокално инструментален състав” с ръководител Лилия Богомилова
1.2. Секция „Народни танци” с ръководител Ерик Петров
1.3. Секция „Модерни танци” с ръководител Атанас Балакчиев
2. Клуб "Театрално студио"
Цел на дейността: Създаване на условия за развитие на личностния потенциал на всяко дете и неговата социална интеграция.
Дейностите ще са насочени към създаване на условия за взаимно опознаване на децата и чрез средствата на театъра и сценичните изкуства да се популяризират общите и специфичните черти в народното творчество на етническите малцинства в България.
Чрез похватите на театъра децата ще се научат на работа в екип, както и да уважават таланта и способностите на своите връстници, независимо от тяхната етническа принадлежност.
2.1. Секция „Куклен театър” с ръководител Илияна Георгиева и Марияна Антонова
2.2. Секция „Театрална трупа” с ръководител Иванка Младенова и Сашка Радуканова
Проект с един бенефициент СУ „Петко Рачов Славейков”
по Програма 1 „ЕРАЗЪМ+”
ДОГОВОР НОМЕР : 2020-1-BG01-KA101-078187
„Creating the climate for a sustainable and inclusive learning experience“
„Създаване на климат за устойчив и приобщаващ опит за обучение“
За дабъдат постигнат целите, проектът включва набор от дейности, разделени в три групи:
Целите на проекта:
Този проект има за цел да проучи потенциала на образованието за устойчивост при подготовката на учениците, насърчаването им към по-висок образователен успех ,чрез приемане на приобщаващи, иновативни и активни практики, тъй като новите поколения имат ключ към много от промените, пред които светът трябва да се изправи.
Опитът и придобиването на оригинални методики, съдържание и инструментариум за преподаване и учене могат да бъдат ключови предлагайки на учениците нови перспективи и стратегии за преодоляване на предизвикателствата, като същевременно се използват съществуващи или бъдещи възможности. В интерес на фактите, въпреки значителния напредък в достъпа до образование и участието през последните десетилетия и бързото усвояване на технологичните промени, не винаги учебната среда, капацитетът на учителите и качеството на образованието са в крак.
В този смисъл устойчивото развитие има огромно влияние и сила насочена към различните култури и отговаря на актуални въпроси. Парадигмата на устойчивото развитие в световен мащаб, през последните десетилетия се определя почти без ограничение и е много ценно за създаването на иновативно съдържание, нови методи, инициативи и т.н., насочва обществото към устойчивост, помагайки да се развият колективни ценности като например: взаимно доверие, солидарност, полезност и дружелюбност, които могат да засилят сътрудничеството между държави, хора, общности и т.н. В тази перспектива образованието за устойчиво развитие е изключително актуално, тъй като изисква преориентация от фокусиране предимно върху предоставяне на знания,към справяне със съществуващите реални проблеми и идентифициране на възможни решения, което означава отваряне на вратата към мулти- и интердисциплинарни проучване на ситуации в реалния живот, въздействащи върху самата структура на учебните програми и методи на преподаване, изисква се от преподавателите да се променят спрямо учениците и от двете страни трябва да бъдат сформирани екипи.
Иновативната позиция и социалните измерения на устойчивото развитие ще се разглеждат през целия проект, като основа в популяризирането на иновативни педагогики,методи за преподаване и обучение в полза на настоящи и бъдещи поколения ученици.
Проект „Училищен медиен център – територия на толерантност и средство за усъвършенстване на речевите умения на ромските деца”, 01.11.2011г. – 31.08.2012г.
С финансовата подкрепа на „Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”
Резултати: издадени 4 броя училищен вестник „Пчелица”, 56 училищни радиопредавания, информационни табла, постери, публикации в местни и национални вестници, рекламно интервю в „Българско национално радио – Радио Видин”
Проект към програма Коменски – "Вкусовете на Европа", 2010-2012
Партньори: Великобритания, Италия, Испания, Полша, Турция
Резултати: Създаването и публикуването на рецептурник за "Вкусовете на Европа", мултимедийна презентация и пиеса на традиционни народни приказки, видео-дневник за свободното време на децата и презентация, включваща музика и танци. Приготвяне на ястия от книгата с рецептите, занаятчийски проекти на базата на инструкциите от партньорските училища, един танц и пиеса (традиционна народна приказка на партньора), мултимедийни презентации на децата на традиционни народни приказки.
Проект към програма Коменски – "Назад към миналото", 2010-2012
Партньори: Германия, Испания, Италия, Франия, Турция и Полша.
Резултати: Проектът да даде възможност на участниците да опознаят не само собственото си историческо наследство, но и историята, културата и начина на живот в страните-партньори.
Двустранен двугодишен проект по програма Коменски, с ръководител Н. Костадинова и И. Савова, стартира месец септември 2011 година. Участници – ученици от град Висла – Полша и СОУ “Петко Рачов Славейков“ – град Видин. При първата конферентна среща беше избрано логото на проекта. Спечели едно от предложенията на полските деца.
Двустранен двугодишен проект по програма Коменски, с ръководител Н. Костадинова и И. Савова, стартира месец септември 2011 година. Участници – ученици от град Висла – Полша и СОУ “Петко Рачов Славейков“ – град Видин. При първата конферентна среща беше избрано логото на проекта. Спечели едно от предложенията на полските деца.
Проектът „Healthy Lifestyle” има за цел да популяризира здравословния начин на живот сред юношите и девойките като включва три теми: хранене, спорт и превенция на зависимости. Проектът се основава на учене и преподаване с използване на междупредметни връзки, като се фокусира върху подобряване на отношението към грамотност, ИКТ и усвояването на чужди езици. Учениците ще бъдат включени в планиране и оценяване на всички етапи на проекта и в създаването на крайните продукти.
Във фаза едно, учениците ще събират информация от какви храни, витамини, минерали и в какви пропорции се нуждае техния организъм. Резултатите ще бъдат: книга със здравословни рецепти на хранене за ученици (и на СД), видео и презентации от съвместното приготвяне на храна в къщи заедно с родителите. По време на нашето партньорство (ученици, учители и родители) ще се запознаем с традиционните ястия, здравословен начин на приготвяне и хранене във всяка страна. Във втората фаза, ще бъдат проучени как се развива тялото на ученика и от какви физически упражнения се нуждае, за да се развият физическите и психологическите му способности. Резултатите ще бъдат: сборник с най-добрите физически упражнения, подбрани от двете страни, за учениците. Юношите ще представят своите любими спортове и местни спортисти, на които искат да подражават.
Чрез видео-конферетна връзка учениците ще споделят как спортуват през свободното си време, със семейството си или с приятели. Ще провеждат кампании и хепънинги за борба с пристрастяването, учениците ще обменят становищата си, свързани с превенция на зависимостите.
Участието в този проект даде възможност на учениците да:
По проекта бе създаден клуб „Здраве“ с ръководител Л. Василева, в който учениците дискутираха съвременните проблеми на храненето, обездвижването и наднорменото тегло. Направени бяха постери за нездравословни и здравословни храни. Осъществена беше връзка по електронни пощи между участниците в проекта и бяха определени домакините и гостите за първото пътуване до Видин.
Срещата на полските и българските ученици в България беше с главна тема "Здравословно хранене срещу зависимости". Учениците гледаха презентация на тази тема. Проведено беше интерактивно занимание с участието на екипи от двете страни, които решаваха поставените проблеми на работния английски език.
Домакините показаха най-емблематичните места за град Видин и региона – крепостта Баба Вида, джамията Осман Пазвантоглу, художествената галерия „Никола Петров“, Белоградчишките скали. Със съдействието на спортен клуб по кану-каяк „Ванто“, на язовира в местността Божурица се проведе спортния ден.
Някои от децата се научиха да гребат в каяк, други се повозиха на моторна лодка, трети поплуваха или играха различни игри. Но на всички им беше приятно и много интересно.
Проект „Животът на децата”
Партньори: Белгия, Холандия, Полша, Румъния, Турция, Франция
Резултати: Проектът позволи на участниците да се запознаят с различни езици и култури, да се адаптират към европейската мултикултурна среда чрез различни материали, създадени от учениците, отнасящи се до техния ежедневен училищен живот. Децата работиха в областта на няколко основни конкретни теми: животът в училище, традиционни училищни празници и обичаи, песни и броилки, игри през голямото междучасие на открито, национална кухня, присъствието на децата в изкуството.