Основната цел на проекта е предлагане на модерно и качествено професионално образование и обучение, отговарящо на бързо променящите се нужди на пазара на труда.
Специфичните цели са:
Изпълнението на проекта ще допринесе за постигането на специфичните цели на Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021 – 2027.
Целевите групи по проекта са:
През учебната 2024/ 2025 година СУ "П. Р. Славейков" град Видин се включи в следните дейности по проекта:
На 21. ноември 2024 година, учениците от Х клас, професия Икономист-информатик на СУ „П. Р. Славейков“ – град Видин, с ръководител Сн. Огнянова, учител, теоретично обучение посетиха Био Ферма "Покрайна" за един по-различен урок по предприемачество. Посещението е част от Дейност 4.2. „Обучение в друга физическа среда“ по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран по програма „Образование“ и съфинансиран от Европейския съюз.
https://www.facebook.com/groups/344867053441602?locale=bg_BG
В периода от 22 до 23.02.2025 г. четирима учители по професионална подготовка в СУ „П. Р. Славейков“ повишиха своята квалификация, като взеха участие в обучение на тема „Интеграция на Изкуствен интелект в гимназиалното образование: Развитие на критично мислене и аналитични умения“.
https://su-slaveykov-vidin.org/novini/obuchenie-na-uchiteli-po-profesionalna-podgotovka.html
ДНИ НА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ УМЕНИЯ от 24 – 28 февруари 2025 година
24.02.2025 година Среща с представители на Бюрото по труда – гр. Видин и представители на местния бизнес Място: БТ Видин, начален час: 10,30часа |
Зрелостници от Средно училище „Петко Рачов Славейков“ гостуваха в Дирекция „Бюро по труда“ – Видин, където взеха участие в групово мероприятие за кариерно ориентиране и консултиране. В рамките на срещата учениците получиха ценни насоки и съвети относно избора на професионален път, възможностите за продължаване на образованието и реализацията на пазара на труда. https://www.youtube.com/watch?v=ROEAb7n2pmA https://bnr.bg/vidin/post/102120310/buroto-po-truda-vav-vidin-provede-beseda-s-uchenici
|
25.02.2025 година „В дигиталния свят на личните финанси“ – образователна игра Място: Зала "Славейков", училището начален час: 13,00часа |
Славейковци се потопиха в дигиталния свят на личните финанси
По повод "Седмицата на професионалните умения" и по проект "Модернизиране на професионалното образование и обучение" в училище СУ "П. Р. Славейков" се проведе образователна игра "В дигиталният свят на личните финанси", с ръководител Снежана Огнянова. В играта взеха участие учениците от гимназиален етап - 10 клас и 12 клас, които разясняваха термини от икономиката, свързани с личните финанси на учениците от 5, 6 и 7 клас. Големите ученици задаваха въпроси на публиката, като те от своя страна представяха личен опит за това как се сблъскват с дигиталния сят на личните финанси. Така се получи непринудена дискусия за доходите и разходите в личния бюджет, за основните продукти и услуги на обслужващата банка.
Всички заедно стигнахме до отговора а въпроса "Трябва ли да сме предприемчиви по отношение на личните финанси?" Категорично, да!
![]() ![]() ![]() |
26.02.2025 година „Код Свобода“ – бинарен урок по български език и литература и програмиране Място: Конферентна зала , училището начален час: 10,30часа |
Във връзка със Седмицата на професионалните умения и предстоящия Национален празник на България – 3 март, бе проведен открит бинарен урок за ученици от 7. и 12. клас на тема „Код – Свобода“ по български език и литература и програмиране. Инициативата бе организиран от г-жа Илза Петрова, учител теоретично обучение.
По време на урока учениците се запознаха с националноосвободителното движение, както и с творчеството на писатели и поети, отразили в своите произведения идеята за свободата. Представена беше презентация, а ученици от 12. клас написаха код в C++ за преброяване на думите в стихотворението „Обесването на Васил Левски“. Същият код бе демонстриран и в Python за 7. клас, като резултатите в двата езика съвпаднаха. Освен това бяха представени кодове за визуализация на знамето, за викторина и други задачи.
Седмокласниците имаха възможност да решават кръстословица с ключова дума „Свобода“, а урокът обхвана и ключови произведения от Христо Ботев, Иван Вазов и Захари Стоянов, посветени на Освобождението.
Чрез този бинарен урок учениците не само демонстрираха знания по български език и литература и програмиране, но и по подобаващ начин отбелязаха Националния празник. Инициативата бе част от дейностите в рамките на Седмицата на професионалните умения, провеждана в периода 24 – 28 февруари.
![]() ![]() ![]() |
26.02.2025 година „Формула за успех“ – среща с представител на бизнеса Място: Конферентна зала , училището начален час: 13,00часа |
„Формула за успех“ – среща с представител на бизнеса – г-жа Н. Петрова, управител на фирма „ПЕТРОВА АКАУНТ“ ЕООД.
Събитието предизвика голям интерес сред дванадесетокласниците, които зададоха множество въпроси, сред които:
„Как да успеем да наберем повече клиенти?“
„Кои закони и нормативни документи са най-важни?“
„Смятате ли, че изкуственият интелект може да замени човека в тази професия?“
Г-жа Петрова отговори подробно, споделяйки полезни и практически насоки, както и интересни примери от своя опит. Тя даде ценни съвети за успешна кариера в сферата на счетоводството и финансите.
Учениците от 6. и 7. клас също взеха участие и разбраха какво прави един счетоводител и какви са перспективите пред тази професия в бъдеще.
Събитието беше част от Седмицата на професионалните умения.
![]() ![]() ![]() |
27.02.2025 година „Стани богат със знания по икономика“ - викторина Място: Зала "Славейков", училището начален час: 13,00часа |
Образователна викторина „Стани богат със знания по икономика“ в СУ „П. Р. Славейков“ – гр. Видин, организирана от г-жа Ева Тодорова, учител по теоретично обучение.
Събитието бе част от инициативите, посветени на „Седмицата на професионалните умения“, и се реализира в рамките на проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“.
Викторината събра ученици от X и XI клас, които премериха знания в сферата на икономиката. Сред официалните гости бяха г-жа Росица Димитрова – директор на училището, г-жа Диана Йончева – заместник-директор, както и учители и ученици от VII клас. Основната цел на събитието бе да се повиши интересът към професионалната паралелка „Икономист-информатик“.
Форматът на викторината бе вдъхновен от международната игра „Стани богат“, но адаптиран към училищната среда. Учениците бяха разделени на три отбора и трябваше да отговарят на въпроси, свързани с икономика, предприемачество и финанси, като при това използваха STEM умения. За всеки верен отговор получаваха парче от пъзел, който изобразява известна личност от икономиката. Крайната цел бе да се съберат всички части и да се разпознае именитият учен.
След оспорвана надпревара първо място зае отбор 3, второ – отбор 2, а на трета позиция се класира отбор 1. Всички участници получиха материални награди за своята ангажираност и усърдие.
Събитието доказа, че ученето може да бъде интересно, динамично и мотивиращо, а знанията по икономика – ключ към бъдещия успех.
![]() ![]() ![]() |
Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“,
финансиран от Програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз